Káva vyvolává změny v mozku. Přepíná ho na vyšší výkon

15. 6. 2022 – 16:50 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Káva vyvolává změny v mozku. Přepíná ho na vyšší výkon
Káva dělá s mozkem divy. | zdroj: Profimedia

Vědci pozorovali změny v mozcích lidí, kteří pijí kávu.

Účinky kávy (potažmo kofeinu) na duševní i fyzický výkon jsou známé. Jak by ne, vždyť lidé pijí kávu už déle než tisíc let.

Káva zvyšuje krevní tlak, zrychluje puls a přispívá k lepší koordinaci pohybů. Má povzbuzující dopad na mozkovou činnost, navozuje rychlejší a jasnější myšlení, zvyšuje pozornost i bdělost a oddaluje spánek.

Je jasné, že kofein v kávě působí na mozek. Ale jak?

Odpovědí na tuto otázku se zabýval tým složený z neurologů vedený profesorem Nunem Sousou z lékařské fakulty Universidade do Minho v portugalském městě Braga.

Vědci detailně zkoumali reakce mozku pomocí funkční magnetické rezonance (fMRI). Tato moderní zobrazovací metoda slouží k mapování mozkové odezvy na vnější podněty.

Výzkumníci ji sledovali u 31 pravidelných konzumentů kávy – těch, kteří vypijí několik šálků kávy denně – a 24 lidí, kteří kávu nepijí, anebo ji pijí jen příležitostně.

„Naše studie byla první, která se podrobně zabývala účinky kávy na mozkovou síť. Použitím technologie fMRI jsme mohli v reálném čase sledovat vliv kávy na funkční rozhraní a strukturu mozku. Poznatky, které jsme získali, poskytují nový pohled na její účinky, které doplňují dřívější výzkumy a pozorování,“ píše o výzkumu, zveřejněném v odborném časopisu Molecular Psychiatry, profesor Sousa.

Výzkumníci ze Sousova týmu zjistili, že káva ovlivňuje propojení ve dvou oblastech mozku, které jsou nazývány pravý precuneus a pravý insulární lalůček. Důsledkem je vyšší bdělost a rychlejší reakce na vnější podněty.

Změny v propojení po konzumaci kávy vědci objevili také v jiných oblastech mozku, například mezi mozečkem a thalamem, což zlepšilo koordinaci pohybů. Kromě toho neurologové pozorovali vyšší míru aktivity hned v několika dalších regionech mozku. Důsledkem byla vyšší pozornost, soustředění i paměť.

Rozdíly v konektivitě a dynamice různých částí mozku po šálku kávy přitom vědci zaznamenali mezi pravidelnými konzumenty kávy i těmi, kteří kávu pijí jen příležitostně, anebo vůbec. To ukazuje, že káva působí účinně na obě skupiny.

Změny v mozku při častějším pití kávy však nemusí být jen přínosem. Výzkumníci například pozorovali, že s vyšším množstvím vypité kávy se také zvyšuje tendence k úzkostlivým stavům a stresům.

Také u kávy proto platí: všeho s mírou.

Zdroje:
Molecular Psychiatry

Nejnovější články